Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024
Lavriaki.gr
ΓΣ ΛαυρίουΤΟΠΙΚΑ ΝΕΑ

Ασταμάτητο το Λαύριο, 83-73 τον Πανιώνιο! [ΒΙΝΤΕΟ-ΦΩΤΟΣ]

Το Λαύριο άφησε τον Πανιώνιο στο… μηδέν, καθώς με οδηγό τον Ντορόν Λαμπ πήρε τη νίκη με 83-73 επί του Ιστορικού στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη συνέχισε να κατοικεί στα… υψηλά πατώματα του βαθμολογικού πίνακα, καθώς επιβλήθηκε του Πανιωνίου και ανέβηκε στο 6-2, ενώ ο Ιστορικός παραμένει η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι μετά τα αναγνωριστικά πρώτα λεπτά (12-11, 5΄) σταθεροποιήθηκαν σε θέση οδηγού κι έκλεισαν την περίοδο στο +6 (23-17, 10′), ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο πάτησαν το… γκάζι. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έτρεξε σερί  11-0 για το 34-17 στα μισά σχεδόν του δεκαλέπτου κι εντέλει πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 45-26.

H oμάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου, όμως, δεν παρέδωσε και στην τρίτη περίοδο “μεταμορφώθηκε” προς το καλύτερο και κατάφερε να “ροκανίσει” την διαφορά ως τους 7 πόντους (51-44, 26′), αλλά το Λαύριο διατηρήθηκε σε θέση οδηγού ως το τέλος της (64-53). Oι γηπεδούχοι μάλιστα κάνοντας επιμέρους σκορ 10-3 προηγήθηκαν με 74-56 στο 35′ , αλλά Πανιώνιος μείωσε σε 76-66 στο 37′ με τρίποντα των Νταλό και Γούντσον. Ο “Ιστορικός” 1:52 πριν από την λήξη πλησίασε και πάλι στο -7 (76-69). O Mέιο και Νταλό έκαναν το 78-71, αλλά ο Σαρικόπουλος 38” για την λήξη υπέπεσε σε λάθος κι εντέλει οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 83-73, καθώς έμειναν ψύχραιμοι από την γραμμή των βολών.

Ο MVP

Ο Ντορόν Λαμπ στην πρώτη του εμφάνιση στην Stoiximan.gr Basket League μετά τον τραυματισμό του έβαλε την υπογραφή του στη νίκη της ομάδα του, καθώς ολοκλήρωσε έχοντας φορτώσει με 21 πόντους το καλάθι του Πανιωνίου, ενώ πολύ καλή ήταν και η παρουσάι του Τζαμέλ Νίξον (12π., 7ασ.)

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν τη μάχη των ριμπάουντ, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν πολλές λύσεις πίσω από την γραμμή 6.75 μέτρων, καθώς είχα 12/25 τρίποντα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Το Λαύριο κράτησε στο μηδέν τον Πανιώνιο στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου, ακούμπησε το… πόδι στο γκάζι και στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου κι έφτασε στη νίκη,

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Οι φίλοι του Λαύριο που δεν άφησαν πολλά καθίσματα κενά και είχαν κάθε λόγο να φύγουν ικανοποιημένοι από το γήπεδο, καθώς η ομάδα τους πήρε τη νίκη επί του Ιστορικού.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:  Αναστόπουλος-Διαμαντής-Συμεωνίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 45-26, 64-53, 83-73

Λαύριο (Σερέλης): Βεργίνης 4, Κακλαμανάκης 8, Μέιερ 8 (1), Γκρέι  9 (3τρ., 8ρ.), Ουίγκινς 5 (1), Παπαδημητρίου 4, Τζόνσον 3, Λεγκίκας 3 (1).. Κουζέλογλου 6 (2τρ., 8ρ.), Νίξον 12 (2τρ., 7ασ.), Περράκης, Λαμπ 21 (1)

Πανιώνιος (Ζιάγκος): Σακελλαρίου 19 (3/10τρ.), Κράβιτς 12 (7ρ.), Νταλό 7 (1), Δίπλαορος, Μολφέτας, Τσούπκοβιτς 6 (1), Γούντσον 5 (1), Σαρικόπουλος 15.

Ομαδικά στατιστικά  Λαυρίου: 83 πόντοι, 14/30 δίποντα, 12/25 τρίποντα, 19/26 βολές, 29 (22-7) ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 λάθη, 2 τάπες

Ομαδικά στατιστικά Πανιωνίου: 73 πόντοι, 19/41 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 14/24 βολές, 44 (26-18) ριμπάουντ, 15 ασίστ, 14 λάθη, 2 κλεψίματα, 4 τάπες.

Επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Το Λαύριο στην 9η “στροφή” της Stoiximan.gr Basket League θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό (17/12) στο ΣΕΦ, ενώ ο Πανιώνιος θα φιλοξενήσει τα Τρίκαλα (16/12).

Ασταμάτητο το Λαύριο που «πάτησε» και τον Πανιώνιο!