Άρης – Λαύριο: 82-68

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερο πρόβλημα, ο Άρης κέρδισε στο «Αλεξάνδρειο» το Λαύριο με σκορ 82-68 για τη 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1. Προσπάθησαν οι φιλοξενούμενοι, αλλά η ανωτερότητα της ομάδας από τη Θεσσαλονίκη ήταν εμφανής.

ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ: Κακή ποιοτικά η πρώτη περίοδος της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν ρυθμό, να κάνουν λάθη και τα καλάθια να μπαίνουν με το… σταγονόμετρο. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τον «Αυτοκράτορα» μπροστά στο σκορ με πέντε πόντους (13-8). Στη δεύτερη περίοδο, οι νεοφώτιστοι μπήκαν δυνατά και κατάφεραν μάλιστα να προηγηθούν για πρώτη φορά στον αγώνα μετά από προσπάθεια του Κέσελ (22-23), 5’28’’ πριν από το ημίχρονο. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι συνήλθαν και πήγαν στην ανάπαυλα προηγούμενοι με το σκορ στο 39-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν, καταφέρνοντας να πάρουν διαφορά μέχρι και 15 πόντων, δύο λεπτά πριν λήξει η περίοδος (59-44). Στη συνέχεια, οι Λαυριώτες απαντησαν, για να τελειώσει το τρίτο μέρος με το ταμπλό να γράφει 61-52.  Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι Θεσσαλονικείς μπήκαν για να «καθαρίσουν» το ματς, κάτι που κατάφεραν. Στο 32’ η διαφορά ξαναπέρασε τους 10 πόντους (64-52). Περίπου τριάμισι λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα, η διαφορά πήγε στη μέγιστη μέχρι τότε τιμή της, στους 16 πόντους, μετά από δύο εύστοχες βολές του Κόεν (76-60). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν μέχρι το τέλος αυτό το προβάδισμά τους και τελικά έφτασαν στη νίκη με σκορ 82-68.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ: Ο Ουάιτ ήταν εξαιρετικός για τον Άρη. Ο Αμερικανός πέτυχε 17 πόντους (6/8 2π, 1/2 3π, 2/2 β.), μάζεψε οχτώ ριμπάουντ, μοίρασε πέντε ασίστ, έκλεψε τέσσερις φορές τη μπάλα και πραγματοποίησε ένα κόψιμο. Πολύ μεστή εμφάνιση.

ΣΕ… ΑΛΛΟ ΓΗΠΕΔΟ: Ο Χάμιλτον δεν βοήθησε ιδιαίτερα την ομάδα του Λαυρίου. Αν και αγωνίστηκε 20 λεπτά, πέτυχε μόλις τέσσερις πόντους, μάζεψε δύο ριμπάουντ και μοίρασε μία ασίστ.

ΕΤΥΜΗΓΟΡΙΑ: Το Λαύριο έκανε κάτι παραπάνω από φιλότιμη προσπάθεια. Αυτό που έκρινε το παιχνίδι είναι η διαφορά ποιότητας, καθώς ο Άρης είναι ομάδα άλλου επιπέδου συγκριτικά με τους αποψινούς φιλοξενούμενους, και δίκαια έφτασε σε μία εύκολη νίκη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-8, 39-33, 64-52, 82-68

ΑΡΗΣ (Δ. Πρίφτης): Ουάιτ 17 (1), Ουότερς 8 (2), Χάγκινς 10, Μούρτος 6, ΜακΝίλ 10, Ξανθόπουλος 5 (1), Πελεκάνος 10 (2), Τσούπκοβιτς 2, Φλιόνης 2, Ζάρας 5, Κόεν 5 (1), Σίμτσακ 2

ΛΑΥΡΙΟ (Χ. Σερέλης): Χάμιλτον 4, Σακελλαρίου 8 (2), Νίξον 4, Κακλαμανάκης, Μπολντς 10 (1), Κρουμπαλί 7, Τσίρος, Κέσελ 10 (1), Περράκης 8 (2), Γιαννακόπουλος 11 (1), Μπάρλος 6, Μπέμπης