Λαύριο – Τρίκαλα 75-80

Σε ένα πολύ αμφίρροπο παιχνίδι, οι παίκτες του κόουτς Φλεβαράκη παρουσιάστηκαν πιο παθιασμένοι και κατάφεραν να πάρουν την νίκη, που τους απαλλάσσει από το άγχος της τελευταίας αγωνιστικής και τους χάρισε την παραμονή στην Basket League. Το ίδιο ισχύει και για το Λαύριο, που παρά την ήττα παρέμεινε και μαθηματικά στην Α1, μετά την νίκη του ΠΑΟΚ απέναντι στον Κόροιβο.

Τα Τρίκαλα ήθελαν εξ ‘αρχής την νίκη για να κάνουν βήμα παραμονής, κάτι που φάνηκε αρκετά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Το Λαύριο ωστόσο δεν ήταν αδιάφορο, και δεν άφησε την ομάδα του κόουτς Φλεβαράκη να επιβάλλει τον ρυθμό της και να ξεφύγει στο σκορ.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο, 20-20, ενώ μετά το 29-29 του 16ου λεπτού, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 15-3, κυρίως χάρη στους Ρόμπινσον και Βίλιαμσον, που πέτυχαν από πέντε πόντους. Το ημίχρονο έκλεισε έτσι με τα Τρίκαλα να προηγούνται με 32-44.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ, και τρέχοντας ένα σερί 15-2, πλησίασαν  τα Τρίκαλα στην ελάχιστη δυνατή διαφορά (47-48, 23′). Σημαντικό ρόλο σε αυτό, έπαιξαν τα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων. Παρόλα αυτά, το σκορ έμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, που βρήκε τα Τρίκαλα να προηγούνται με 57-56.

Στην τελευταία περίοδο, το Λαύριο πίεσε τους φιλοξενούμενους και προσπάθησε να ανατρέψει το σκορ. Πέρασε μπροστά με τρεις πόντους στο 35′ (64-61) και με δύο στο 37′ (70-68), όμως τα Τρίκαλα βρήκαν σφυγμό χάρη στον εξαιρετικό Ρόμπινσον, που με δύο συνεχόμενα τρίποντα διαμόρφωσε το 74-70 υπέρ των Τρικάλων. Οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα, και κατάφεραν να φύγουν με ένα σπουδαίο διπλό παραμονής από το Λαύριο.

Ο MVP: Ο Ρόμπινσον έκανε σπουδαία εμφάνιση στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο εξαιρετικός Μπράντον Μπράουν, που πέτυχε 29 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ.

Ο Σκληρός: Ο Τζάστιν Ρόμπινσον ήταν καθοριστικός στο κρίσιμο, τέταρτο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας σε αυτό το διάστημα 13 από τους συνολικά 20 πόντους του. Από το Λαύριο, πάλεψαν οι Μπάρλος (18 ποντοι) και Μπόλντς (15 πόντοι).

Ο Αόρατος: Ο Μάρκο Κέσελι πραγματοποίησε μία πολύ κακή εμφάνιση. Είχε μόλις έναν πόντο, και αυτόν από βολή. Είχε 0/4 δίποντα και 0/4 τρίποντα.

Ο Πεσμένος: Ο Μπράντον Γιάνκ έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό. Πέτυχε μόλις 4 πόντους σε 27 λεπτά συμμετοχής, έχοντας 2/7 σουτ εντός παιδιάς.

Η Γκέλα: Η άμυνα του Λαυρίου εστίασε στον Μπράουν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και έδωσε έτσι χώρο στον Ρόμπινσον, ο οποίος ήταν καθοριστικός στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Η στιγμή: Τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Τζάστιν Ρόμπινσον δύο λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, διαμόρφωσαν το 74-40 υπέρ των Τρικάλων και έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην νίκη των φιλοξενούμενων.

Η εξέδρα: Ο κόσμος στήριξε την ομάδα του Λαυρίου, δε μπόρεσε όμως να βοηθήσει τους παίκτες του Χρήστου Σερελή να φτάσουν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 32-44, 56-57, 75-80

Λαύριο (Σερέλης): Κέσελ 1 (0/8 σουτ), Σακελλαρίου 2, Νίξον 12, Κακλαμανάκης 4, Μπάρλος 18 (2), Γιανγκ 4, Κρουμπάλι 14 (10 ριμπ.), Τσίρος 1, Περράκης 2, Γιαννακόπουλος 2, Μπιρούτα, Μπολντς 15 (4).

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Σόκο 13 (1), Τσιάρας 5 (1), Βίλαλμσον 5 (1), Ρόμπινσον 20 (3), Μπράουν 28 (1 τρίπ., 9 ριμπ.), Καντούγκαν 2, Καραθανάσης 3 (1), Τζόουνς 2, Βαρυτιμιάδης 2.