Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024
Lavriaki.gr
ΓΣ ΛαυρίουΤΟΠΙΚΑ ΝΕΑ

Κύμη – Λαύριο 89-88: Νικητές οι γηπεδούχοι, κερδισμένοι οι φιλοξενούμενοι

Η Κύμη νίκησε το Λαύριο με 89-88, όμως οι ελπίδες της για παραμονή είναι πλέον μόνο μαθηματικές, αφού τα υπόλοιπα αποτελέσματα δεν την ευνόησαν. Στο χέρι τους κρατούν την παραμονή οι φιλοξενούμενοι.

Η Κύμη νίκησε το Λαύριο με 89-88, όμως χρειάζεται μία σειρά από θαύματα για να παραμείνει στην BasketLeague. Η ομάδα της Εύβοιας έμαθε τα άσχημα νέα από το Ρέθυμνο (κέρδισε το Περιστέρι), δεν μπόρεσε να πάρει τη διαφορά από το Λαύριο (παρότι την ξεπέρασε στο πρώτο ημίχρονο όταν προηγήθηκε με 20 πόντους), συνεπώς ετοιμάζεται να αποχαιρετήσει την κατηγορία των μεγάλων. Εκτός αν νικήσει στο ΟΑΚΑ τον Παναθηναϊκό.

Οσο για τους φιλοξενούμενους, χρειάζονται 2 στα 2 για να είναι 100% σίγουροι, στο εντός έδρας ματς με τον Ηφαιστο και στο ματς με τον Κολόσσό, που απομένουν 31” και το σκορ είναι 71-68.

Το παιχνίδι στην Χαλκίδα ήταν συγκλονιστικό, η Κύμη τα έδωσε όλα, προσπάθησε ακόμα και να καλύψει τη διαφορά των 18 πόντων της ήττας στο Λαύριο, αλλά δεν άντεξε. Πήρε τη νίκη, έχει ακόμα μαθηματικές ελπίδες, αλλά τα πράγματα έχουν γίνει εξαιρετικά δύσκολα, αφού χρειάζεται συνδυασμό αποτελεσμάτων και δεν εξαρτώνται όλα απ’ αυτήν.

Ο MVP

Ο Βάιντας Καρινιάουσκας τα έκανε όλα για την Κύμη. Φλέρταρε ακόμα και με το τριπλ νταμπλ και τελείωσε το ματς με 14 πόντους (6/8 βολές, 4/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα), πήρε 7 ριμπάουντ και είχε 11 ασίστ, σε 32 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Ματ Γουίλιαμς έκανε φοβερό πρώτο ημ’ιχρονο, όταν και πέτυχε 19 πόντους και οδήγησε την Κύμη ακόμα και στο +20. Δεν είχε όμως ανάλογη συνέχεια, αφού στο δεύτερο ημίχρονο π[ετυχε μόλις 3 πόντους και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 22 πόντους (2/4 δίποντα, 6/9 τρίποντα).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Κύμη ήξερε πως είχε περιθώρια και μπήκε αποφασισμένη από την αρχή. Ο Γουίλιαμς δεν είχε αντίπαλο στο πρώτο ημίχρονο, σταμάτησε στους 19 πόντους στο πρώτο μισό του αγώνα και χάρη σε αυτόν, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν ακόμα και με 20 πόντους (46-26 στο 16′).

Η Κύμη, λοιπόν, πάτησε το γκάζι εξ αρχής, αφού πέραν της νίκης, κυνήγησε και τη διαφορά. Στο 8′ το σκορ ήταν 30-16, στο 16′ η διαφορά ήταν στους 20, αλλά στο ημίχρονο το Λαύριο κατάφερε να την μαζέψει. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 51-42 σε ένα γεμάτο παιχνίδι, που είχε και συνέχεια.

Με τον Χόρτον να παίρνει τη σκυτάλη για την Κύμη, το σκορ έγινε 71-59 στο 30′, με το Μαύριο να παίρνει βοήθεια κυρίως από Μιλόσεβιτς και Μπούφορντ. Με τον Νίξον να ανεβάζει κι αυτός στροφές, το Λαύριο μείωσε σε 73-66 στο 32′ (σερί 0-7 για τους φιλοξενούμενους) και σε 74-72 στο 34′, με τον Μιλόσεβιτς.

Σε εκείνο το σημείο ήρθε η αντίδρασης της Κύμης, που άμεσα ανέβασε τη διαφορά στους 11 (87-76) στο 37′, με τον Καρινιάουσκας να τα κάνει όλα μέσα στο γήπεδο. Το Λαύριο μείωσε εκ νέου σε 87-82 στο 38′ και με τρίποντο του Λαμπ σε 87-85. Το Λαύριο είχε δύο ευκαιρίες να σκοράρει, δεν τα καταφερε, ο Καρινιάουσκας στα 2” διασφάλισε τη νίκη της Κύμης (89-85) και απλά ο Μπούφορντ διαμόρφωσε το τελικό 89-88 στη λήξη του αγώνα.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Παρά την κρισιμότητα της αναμέτρησης, ελάχιστοι φίλαθλοι βρέθηκαν και πάλι στο κλειστό της Χαλκίδας. Περίπου 500 άτομα, λοιπόν, ήταν στις εξέδρες και η ατμόσφαιρα θύμιζε περισσότερο αδιάφορο ματς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Σώμος,Θεονάς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-21, 51-42, 71-59, 89-88.

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Τουτζιαράκης 5, Σαγκς 8 (2), Ουάσινγκτον 3 (1), Γουίλιαμς 22 (6), Καρινιάουσκας 14 (7 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Πουλιανίτης 5 (1), Μαραγκός 11, Μητσιμπόνας, Χόρτον 21 (7 ριμπάουντ).

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Χαραλαμπόπουλος 12 (2), Γιανγκ 8, Κουζέλογλου, Λαμπ 12 (3), Γουίθι 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μαστρογιαννόπουλος, Μιλόσεβιτς 15, Κακλαμανάκης 3 (8 ριμπάουντ), Νίξον 14 (3), Μπιούφορντ 15 (2).

Τα ομαδικά στατιστικά της Κύμης: 21/41 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 17/22 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 10 επιθετικά), 18 ασίστ, 15 λάθη, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 21/36 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 13/18 βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 9 επιθετικά), 16 ασίστ, 14 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Κύμη στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής (12/5) της κανονικής περιόδου της Basket League θα παίξει με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, ενώ το Λαύριο θα φιλοξενήσει τον Ήφαιστο Λήμνου. Το Λαύριο, όμως, τη Μ. Τετάρτη (24/4) έχει ακόμα μία αγωνιστική υποχρέωση, καθώς θα διεξαχθούν τα τελευταία 31 δευτερόλεπτα της αναμέτρησης με τον Κολοσσό της 6ης αγωνιστικής.