Πέμπτη, 22 Φεβρουαρίου, 2024
Lavriaki.gr
Όμιλος ΑντισφαίρισηςΤΟΠΙΚΑ ΝΕΑ

Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ενόργανης Γυμναστικής στο Λίβερπουλ η Κωνσταντίνα Μαργκού

Πέντε αθλητές και τρεις αθλήτριες της εθνικής ομάδας ενόργανης γυμναστικής, ανάμεσά τους και η αθλήτρια του Ομίλου Αντισφαίρισης Λαυρίου Κωνσταντίνα Μαραγκού, θα συμμετάσχουν στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Λίβερπουλ.

Το παγκόσμιο πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής θα διεξαχθεί από τις 29 Οκτωβρίου έως τις 6 Νοεμβρίου και είναι το πρώτο του νέου Ολυμπιακού κύκλου.
Στην αγγλική πόλη πρόκειται να αγωνιστούν οι Απόστολος Κανέλλος (σύνθετο ατομικό: έδαφος, πλάγιος ίππος, κρίκοι, άλμα, δίζυγο, μονόζυγο), Νίκος Ηλιόπουλος (δίζυγο, μονόζυγο), Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης (κρίκοι), Σταύρος Γκίνης (κρίκοι), Στέφανος Τσολακίδης (δίζυγο) στην κατηγορία ανδρών, καθώς και οι Ελβίρα Κατσάλη (σύνθετο ατομικό: άλμα, ασύμμετροι ζυγοί, δοκός ισορροπίας, έδαφος), Αρετή Παγώνη (ασύμμετροι ζυγοί, δοκός ισορροπίας, έδαφος) και Κωνσταντίνα Μαραγκού (ασύμμετροι ζυγοί) στην κατηγορία γυναικών.

Στο φετινό παγκόσμιο πρωτάθλημα θα απονεμηθούν τα πρώτα εισιτήρια για τους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024», στις τρεις πενταμελείς ομάδες που θα κατακτήσουν τα μετάλλια στο ομαδικό ανδρών και στο ομαδικό γυναικών, αντίστοιχα.

Ωστόσο, για τους Έλληνες αθλητές η Ολυμπιακή πρόκριση θα περάσει μέσα από το παγκόσμιο πρωτάθλημα του ερχόμενου έτους (1-8 Οκτωβρίου 2023, στην Αμβέρσα), όπου και θα δοθεί ο κύριος όγκος των εισιτηρίων για το Παρίσι, καθώς επίσης από την σειρά των παγκοσμίων κυπέλλων του 2024 και από το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2024.

Το πρόγραμμα των αγώνων (σε ώρες Ελλάδας):
ΣΑΒΒΑΤΟ 29 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
22:00 – 00:50: Προκριματικός Γυναικών, 1ος-2ος Όμιλος
(22:00 – 23:20: Αρετή Παγώνη, Κωνσταντίνα Μαραγκού)
ΚΥΡΙΑΚΗ 30 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
11:30 – 01:05: Προκριματικός Γυναικών, 3ος-10ος Όμιλος
(22:15 – 23:35: Ελβίρα Κατσάλη)
ΔΕΥΤΕΡΑ 31 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ
11:30 – 00:50: Προκριματικός Ανδρών
(17:50 – 19:40: Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης, Σταύρος Γκίνης, Στέφανος Τσολακίδης, Νίκος Ηλιόπουλος, 23:00 – 00:50: Απόστολος Κανέλλος)
ΤΡΙΤΗ 1 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ
20:30 – 23:00: Τελικός Ομαδικού Γυναικών
ΤΕΤΑΡΤΗ 2 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ
19:40 – 23:00: Τελικός Ομαδικού Ανδρών
ΠΕΜΠΤΗ 3 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ
20:45 – 23:15: Τελικός Σύνθετου Ατομικού Γυναικών
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 4 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ
20:00 – 23:10: Τελικός Σύνθετου Ατομικού Ανδρών
ΣΑΒΒΑΤΟ 5 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ
15:30 – 19:30: Τελικοί Οργάνων, 1ο σκέλος
(ΑΝΔΡΕΣ: Έδαφος, Πλάγιος ίππος, Κρίκοι, ΓΥΝΑΙΚΕΣ: Άλμα, Ασύμμετροι ζυγοί)
ΚΥΡΙΑΚΗ 6 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ
15:30 – 19:30: Τελικοί Οργάνων, 2ο σκέλος
(ΑΝΔΡΕΣ: Άλμα, Δίζυγο, Μονόζυγο, ΓΥΝΑΙΚΕΣ: Δοκός ισορροπίας, Έδαφος)