Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024
Lavriaki.gr
Αθλητικοί ΣύλλογοιΓΣ ΛαυρίουΤΟΠΙΚΑ ΝΕΑ

Δόξα Λευκάδας – Λαύριο 55-80: Εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο για την ομάδα του Κώστα Μέξα

Τη νίκη με σκορ 80-55 πήρε το Λαύριο Megabolt τη δεύτερη μέρα του τουρνουά “Βασίλης Βαγενάς” στη Λευκάδα, κερδίζοντας την τοπική Δόξα. Η ομάδα του Κώστα Μέξα παρουσίασε στο παρκέ δύο αγωνιστικά πρόσωπα.

Στο πρώτο ημίχρονο η εικόνα της ομάδας ήταν κακή, χωρίς ένταση και στις δύο άκρες του γηπέδου. Η Δόξα Λευκάδας κατάφερε να προηγηθεί και με 12 πόντους διαφορά (17-5 στο 7’), έκ

Μια πρώτη αντίδραση ήρθε στο φινάλε του πρώτου μέρους, όταν το σκορ μειώθηκε στο 36-31.

Η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη. Οι παίκτες του Κώστα Μέξα πρωτίστως ανέβασαν την πίεσή τους στην άμυνα, προηγήθηκαν με 41-50 στο 27’ και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +12 (46-58), ενώ στην τέταρτη περίοδο – με τον κόουτς Μέξα να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους διαθέσιμους παίκτες του – η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους, για να διαμορφωθεί το τελικό 80-55.

Η ΚΑΕ Λαύριο ευχαριστεί θερμά τη Doxa Lefkadas B.C. για την άριστη φιλοξενία που μας παρείχε όλο το διήμερο και εύχεται στην ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου να έχει μια πολύ καλή αγωνιστική χρονιά, με υγεία πάνω από όλα.